Bir Hacker’ın İlginç Hikayesi

İlk bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul edilen kişinin hikayesi ailesi ile sık sık yer değiştirmesinden dolayı arkadaşlarıyla telefon üzerinden iletişim kurmak zorunda kalmasıyla başlıyor.

Çekino Bilgi Teknolojileri

Özel Yazılım Projeleri

İlk bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul edilen kişinin hikayesi ailesi ile sık sık yer değiştirmesinden dolayı arkadaşlarıyla telefon üzerinden iletişim kurmak zorunda kalmasıyla başlıyor. Bu sayede telefon sistemleriyle ilgili oldukça fazla bilgi birikimine sahip olan ve sevmediği kişilerin telefon hatlarını kesmeye karar veren korsanımız yine bu dönemde “delikli kart” olarak bilinen ve Los Angeles otobüslerinin bilgi-işlem servislerine komut veren sistemi ele geçirmeyi başarır.

Bu sayede, siber yeteneklerini geliştirmesi açısından dönüm noktası olan olay, kendisi gibi bilgisayar korsanı olan ve telefon sistemlerinden çok iyi anlayan Roscoe ve kız arkadaşı Susan ile tanışmasıdır. Sızmak istedikleri sistemdeki insanları arayıp, onlarla bir yetkiliymiş gibi konuşup kişisel bilgilerine erişiyorlar ve bu bilgileri kayıt altına alıyorlardı. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte telefon sistemlerinden bilgisayar sistemlerine geçen üçlü, üniversitelerden askerî kurumlara kadar birçok yerin bilgisayar sistemine sızmaya başladılar.

1995 yılına kadar NSA dahil birçok sisteme sızmayı başardılar. Özellikle sosyal mühendislik yaparak birçok sistemi hacklediler. Örneğin, 1980 yılının Aralık ayında US Leasing adında, elektronik cihazları kiralama konusunda uzman bir firmanın bilgisayarlarına girildi.

Kendisini Digital Equipments firmasının teknisyeni olarak tanıtan birisi US Leasing’i arayıp sistemdeki bir arızayı çözmek için geçerli bir kullanıcı adı, parolası ve bağlantı için telefon numarası sordu. Bu bilgileri şüphelenmeden karşı tarafa veren firma çalışanı ertesi gün Digital Equipments firmasını aradığında böyle bir kimsenin olmadığını, firmalarının onlar tarafından aranmadığını öğrendi.

Aynı gece boyunca firmanın yazıcıları sürekli olarak “Sistem kırıcısı döndü. Sistem A üzerindeki disklerinizi ve yedeklerinizi uçurmaya az kaldı. Sistem B’yi zaten uçurmuştum.” vb. ifadeleri basıyordu. Bütün zemin kağıtla kaplanmıştı. Kağıtlarda arada bir insan adları da görünüyordu: Roscoe, Mitnick, Roscoe, Mitnick… US Leasing’e kimin girdiği anlaşılamadı.

Evet, tahmin ettiğiniz gibi bahsettiğimiz kişi Kevin Mitnick.

Son olarak, 21 Ocak 2000’de serbest bırakıldı fakat gözetim altında kaldı. Telefon kullanamıyor (annesini araması dışında), bilgisayara el süremiyordu. ABD dışına çıkması yasaktı. Geçimini konferanslara katılarak sağlıyordu. 21 Ocak 2003 yılında üzerindeki kısıtlamalar kaldırıldı. Halen danışmanlık yapmaktadır.

Kendisine ait sözlerden biri, şu şekildedir.

“Şirketler güvenlik duvarlarına ve güvenli erişim cihazlarına milyonlarca dolar harcıyor ve bu para çöpe giden bir para, çünkü bu önlemlerin hiçbiri güvenlik zincirindeki en zayıf bağlantıya değinmiyor: bilgisayar sistemlerini kullanan, yöneten ve işleten insanlar.”