Açık Kaynak Kod

Açık kaynak, bilgisayar yazılımı, elektronik, yiyecek ve içecek, dijital içerik, ilaç, ulaşım ve moda gibi birçok farklı sektörde görülmektedir.

Çekino Bilgi Teknolojileri

Açık Kaynak Kod

Açık kaynak, bilgisayar yazılımı, elektronik, yiyecek ve içecek, dijital içerik, ilaç, ulaşım ve moda gibi birçok farklı sektörde görülmektedir. Yazılım sektöründe açık kaynak kullanımıyla birlikte açık kaynaklı kod hayatımızda büyük bir yer almıştır.

Peki, açık kaynaklı kod nedir?

Açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodları herkese açık olan yazılımdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde lisanlı ürünlere fahiş fiyatlar vermekten ve karşınıza çıkan her hata ya da sorun için geliştiriciden destek beklemek zorunda kalmaktan kurtuluyoruz. Açık kaynak kodlu yazılım kaynak kodlarıyla beraber yayınlanıyor. Bunun anlamı, onun üzerinde herhangi bir değişiklik yaparak kendi sürümünüzü meydana getirebiliyoruz.

Açık kaynak kod sayesinde bir ürün ortaya çıkartmak için sıfırdan başlamak zorunda kalmıyorsunuz. Daha önceden yapılmış benzer ürünlerden, üzerinde değişiklik ve eklemeler yaparak yepyeni ya da ek ürünler ortaya çıkartılabiliyor. Geliştirdiğiniz bu ürünü istediğiniz gibi satabiliyorsunuz, ancak kodu açık olarak vermeniz şartıyla.

Avantajları,
  • Açık kaynak kodlu yazılımlarda bir açık olduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha hızlı kapatılabilir.
  • Yazılım geliştiricisinin bilgisayarınızda şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar.
  • Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
  • Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Çeşitliliği sağlar.
  • Daha az donanım gücüyle çalıştığı için daha eski donanımlar kullanılabilir hale gelir.
  • Lisanslar için endişelenmenize gerek kalmayacak ve bakım ücretlerinden tasarruf edebileceksiniz.
  • Kendiniz ya da kuruluşunuz için açık kaynaklı yazılımları kolayca ölçeklendirme ve birleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.